۱۴۰۳/۰۵/۰۴

پانزدهمین جشنواره بین‌المللی پژوهش و نوآوری در مدیریت شهری

شهرها به عنوان مراکز اصلی فعالیت‌های اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی، نقشی حیاتی در توسعه پایدار دارند.
پانزدهمین جشنواره بین‌المللی پژوهش و نوآوری در مدیریت شهری

به گزارش اخبار ساخته ها؛  افزایش روز‌افزون جمعیت شهری و تحولات سریع در همه حوزه‌ها، مدیریت شهری را به یک چالش عظیم برای سیاست‌گذاران و مدیران شهری بدل کرده است چرا که روش‌های سنتی اداره شهرها پاسخگوی نیازها و چالش‌های امروزی نیست و از این‌رو پژوهش و نوآوری در مدیریت شهری برای یافتن راه‌حل های نوآورانه و علمی از اهمیت بسیاری برخوردار شده است.

هدف غائی پژوهش و نوآوری در مدیریت شهری، بهبود زندگی شهروندان و افزایش کیفیت زندگی در شهر است. در راستای نیل به این هدف، شناسائی و ارزیابی مشکلات شهری و پیشنهاد راهکارهای علمی و عملی برای بهبود مدیریت شهری، گامی مهم و موثر در مدیریت شهرهاست. همچنین، استفاده از فناوری‌های نوین، بهبود فرآیندهای مدیریتی و بهینه‌سازی استفاده از منابع موجود، از دیگر موضوعاتی است که در پژوهش و نوآوری در مدیریت شهری مورد توجه خاص می باشند.

پیچیدگی‌های مدیریت شهری، نیاز اساسی به دانش و تخصص بالا برای پژوهش و نوآوری در مدیریت شهری دارد تا نقش مهم خود را در توسعه این حوزه ایفا کند. بنابراین حمایت همه‌جانبه دولت‌ها و سیاست‌گذاران از پژوهش و نوآوری در مدیریت شهری، به‌عنوان یکی از راهکارهای اصلی برای حل مسائل و بهبود شرایط شهری مطرح می‌باشد.

تداوم نارسایی‌های مدیریت شهری و سرزمینی در رویارویی با مشکلات طبیعی از جمله آلودگی هوا، خشک‌سالی، کمبود آب، فرونشست، سیلاب و سایر عوامل مشابه، دامنۀ وضعیت موجود را به ابعاد اقتصادی، اجتماعی و سیاسی هم گسترانده است، که دلایل اصلی آن، انحراف سازوکار تصمیم‌گیری از تحلیل‌های فنی و کارشناسی و جایگزین شدن آن با تصمیم‌گیری‌های آنی، سلیقه‌ای و گاهاً سیاست‌زده و نادیده گرفتن اصل مردم‌سالاری و گره زدن سرنوشت شهر و شهروندان به تصمیمات شخصی و به دور از هرگونه توجیه علمی است.

اجرای طرح‌های موثر و موفق در حوزه‌های مختلف مدیریت شهری و نیل به اهداف توسعه پایدار و بهره‌وری از منابع شهرها، نیازمند همکاری و هماهنگی بین مدیران، پژوهشگران و شهروندان است که با استفاده از تجربیات افراد علمی و مدیریت دانش‌محور شهرها میسر می‌گردد.

پانزدهمین جشنواره بین‌المللی پژوهش و نوآوری در مدیریت شهری (مجمع شهری تهران) و دهمین جشنواره پژوهش و آموزش در مدیریت شهری و روستائی به میزبانی مشترک شهرداری تهران و سازمان شهرداری‌ها و دهیاری­‌های کشور با هدف ترویج اقدامات علمیِ مبتنی بر اندیشه و دانش در حوزۀ مدیریت شهری و روستائی برگزار می‌شود.

مطالعه و پژوهش، به مثابۀ امری پویا و جاری و نه ساکن در مراکز مطالعاتی و پژوهشی، هنوز آن‌چنان که باید در عرصۀ مدیریت شهری از اهمیت و ضرورت کافی برخوردار نیست و این جشنواره به‌عنوان مستمرترین و معتبرترین رویداد علمی در حوزه مدیریت شهری ایران، می‌کوشد تا در جهت نیل به چشم‌انداز "مجمع شهری" همچون مجامع بین‌المللی، با شناسایی، تبادل و ترویج دستاوردهای علمی و تجربی در سراسر کشور و حوزه بین‌الملل، به تقویت کاربست پژوهش‌ها کمک کرده و در تکمیل و عملیاتی کردن اجزای زنجیره علم و نوآوری شهری نقش آفرینی نماید.

از تمامی پژوهشگران و فعالان حوزه مدیریت شهری و روستائی دعوت می‌کنیم تا با ارائه پژوهش‌های کاربردی و طرح ایده‌های خلاقانۀ کاربست‌پذیر، یاری‌رسان مدیران در حکمرانی شهرها و روستاها و کمک به شهروندان و روستائیان برای احساس رفاه، آرامش، امنیت و آسایش باشند.

لازم می‌دانیم مراتب سپاس خود را از تلاش نهادها، مراکز و مؤسسه‌های پژوهشی حوزه مدیریت شهری و روستائی و نیز همۀ شرکت‌کنندگان و دست‌اندرکاران این جشنواره اعلام نماییم. با امید به ارتقاء جایگاه دانش و اندیشه و بهره ‌گیری از نتایج پژوهش­‌ها در عرصۀ سیاست‌گذاری و تصمیم‌گیری­‌ها، از پروردگار بزرگ برای همه مردم شریف ایران، سلامتی، سعادت، رشد و شکوفایی مسالت می‌نماییم.

انتهای پیام/

منبع خبر: مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران

نظر خود را درباره این خبر ثبت نمائید